26 Ocak 2010 Salı

350 genç kaşif mezun oldu

Bornova Belediyesi'nin düzenlediği eğitim kurslarını bitiren 350 kursiyere sertifikaları verildi.

Bornova Belediyesi Genç Kaşifler Bilimevi’nde Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Elektronik dallarında gerçekleştirilen kursları bitiren 350 kursiyere sertifikaları Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır tarafından verildi.

3’er aylık dönemler halinde düzenlenen kurslarda daha önce 1360 Genç Kaşifi mezun eden Bornova Belediyesi Genç Kaşifler Bilim Evi’nin 6. dönem mezunları da sertifikalarına kavuştu.

2007 yılından beri Bornova’dan kaşif yetiştiren Genç Kaşifler Bilim Evi 3’er aylık düzenlenen kurslar dahilinde 6. dönemini bitirdi. 2008 yılından bu yana 1360 Genç Kaşifin mezun olduğu Bilim Evi 6. dönemde mezun olan 350 mezunu ile birlikte 1710 mezun sayısına ulaştı. 7. dönem kursiyerlerine kapılarını açan Genç Kaşifler Bilim Evi’nde gerçekleştirilen kurslara katılacak öğrenciler İlköğretim Okulları’nda ders veren öğretmenler tarafından 4. ve 5. sınıf fen bilimleri ve deneylere meraklı öğrenciler arasından seçiliyor. Öğrenciler Bilim Evi’nde deneyler yaparak fen bilimlerini uygulamalı olarak öğreniyor.

Sertifika töreninde konuşma yapan Başkan Kamil Sındır, Genç Kaşifler Bilim Evi’nin 2007 yılında geçen dönem Bornova Belediye Başkanı Dr. Sırrı Aydoğan tarafından kurulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu, “Genç Kaşifler Bilim Evi’nde fen bilimlerine meraklı öğrencilerimiz dönem dönem fizik, kimya, matematik, teknoloji alanlarında uygulamalı olarak eğitim görüyorlar. Çocuklarımız okullarda derslere girip öğrenim görüyorlar. Lise sınavlarına, üniversite sınavlarına hazırlanıyorlar. Ancak bu öğretim sürecinde eğitimi unutuyoruz. Çocuklarımızın özgürce düşünen bireyler olması, sorgulayan, analitik düşünen ve kendi beyinlerinde doğruları bulabilen bireyler olmaları için bireysel gelişimlerini etkileyecek faaliyetlere katılmaları gerekiyor. Onlar artık birer bilim insanı. Bornova ilçemizden bu çocuklarımızın Türkiye’nin her yerine bilim götüreceğine inanıyorum.”

Başkan Sındır’dan “Bornova’ya ikinci Bilim Evi” müjdesi

Şuan devam eden projeler arasında olan Naldöken Toplum Merkezi’nin ikinci katında bir bilim evinin daha hayata geçirileceğinin müjdesini veren Başkan Sındır, “Bu Bilim Evimizde de uygulamalı testler, fizik, kimya, matematik ve biyoloji alanları olacak. Yeni Bilim Evi’nde anne babalarda deneyler yapabilecek. Çünkü Bornova’mız bilgi üreten ve bilgiyi hayata geçiren bir kent” diye konuştu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder