24 Ocak 2010 Pazar

Batman'dan güzel haber

2 bin 200 metre derinlikte bulunan 32 gravitede bulunan kaliteli petrol, 2010'da bulunan ilk petrol oldu. TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü, Kozluk İlçesi'ne bağlı Garzan Çayı yakınında bulunan ‘Köseler-2' kuyusunda 7 aydan beri yaptığı sondajda mutlu sona ulaştı. Güç doğa şartlarına rağmen ulaşılması zor bölgelerde petrol arayan TPAO, yeni yılın ilk petrol müjdesini, Batman'ın Kozluk İlçesi yakınındaki ‘Köseler-2' kuyusundan verdi.

TPAO'nun yerli mühendis ve işçilerinin, 7 aylık sondaj çalışmalarını sürdürdüğü ‘Köseler-2' kuyusundaki sondajda, 2 bin 200 metrede petrole rastlandı. Bölgenin en kaliteli petrolün bulunduğu Köseler-2 kuyusunda gravitenin 32 olduğunu belirten TPAO yetkilileri, kuyudaki günlük üretim kapasitesinin önümüzdeki günlerde tespit edileceğini bildirdi.

Sondaj kuyusunun kaldırılmasıyla üretim kuyusunun çalışmaya başladığı Köseler-2'de Garzan Çayı'nın dibinde olması nedeniyle sondaj çalışmalarının güçlükle yapıldığını belirten TPAO yetkilileri, “Garzan Çayı'na sıfır noktada kuyu açtık. İlk kuyuda zorlandık, petrol emarelerine rastlamıştık ama bulamamıştık. 2009'un ortalarında açtığımız ikinci kuyuda hedeflediğimiz noktada verimli ve kalitesi yüksek bir petrolü bulmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

14 HANELİ KÖYDE BAYRAM SEVİNCİ

Batman'ın Kozluk İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Köseler Köyü sınırları içinde kalitesi yüksek petrolün çıkması, köylüler arasında da bayram sevinci oluşturdu. Yeni yılda yörede ilk petrolün Köseler Köyü'nden çıkmasının sevincini yaşayan köylüler, 14 haneli köyün ilköğretim okullarına bilgisayar talebinde bulundu. Evlerinin dibindeki arazide petrol bulunduğunu söyleyen 23 yaşındaki Sıtkı Abol, “TPAO köyümüzde kuyu açınca, nöbet tuttuk. Bir kaç ay süreyle maaş aldık. Petrol çıkınca çok sevindik. TPAO, belki köyümüzün etrafında bir kaç kuyu daha açar, işsizlikten kurtuluruz” dedi.

Garzan Çayı dibindeki 4 dönümlük arsasında petrol bulunan Yılmaz Soyalan ise “Yeraltı zenginlikleri devletin ama arsamın iyi bir parayla istimlak edilmesini istiyorum. Bir de TPAO'dan köyümüzün çevresinde daha fazla kuyu açmalarını bekliyoruz. Geçen yıl ilk kuyuda petrol bulunmamıştı, ama ikinci kuyu hepimizin yüzünü güldürdü. Geçimimizi daha çok balıkçılıkla yapıyoruz. Şimdi de petrolün bulunmasıyla gözlerimiz açılacak yeni kuyulara döndü” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder