9 Şubat 2010 Salı

Çocuklar için güvenli internet geliyor

Araştırmalar, çocukların kontrolsüz şekilde internete girmesinin kişisel gelişimleri için olumsuz etkilediğini gösteriyor. İşte Microsoft'un ailelerin yüreğine su serpecek çözümü.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan karar sonucu, bir süre önce Windows'un resmi internet tarayıcısı olma özelliğini kaybeden Internet Explorer, tahtını kimseye kaptırmamak için içeriğini genişletmeye devam ediyor. Microsoft, çocukları korumak ve ailelerin yüreğine su serpmek için, IE 8'e özel filtreler tasarladı. Uzun süredir devam eden ön hazırlık çalışmalarının sonucunda program birçok sitenin içeriğini güvenli ya da güvensiz olarak ayırdı. Peki, sistem nasıl çalışacak?

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, Internet Explorer 8'in çocuk dostu versiyonu, minik kullanıcıların ilgisini çekmek için özel animasyonlar içerecek. Bu tarayıcıya sahip kullanıcı bir siteye girmek istediği zaman program, sayfanın güvenlilik derecesini ölçecek. Bunun sonuncunda ise eğer sayfa çocukların kullanıma uygunsa sayfada gülen bir surat ifadesi belirecek. Microsoft yeni sistem sayesinde, çocuklara interneti düzgün kullanmayı da öğretmek istiyor.

Koruma filtresi, sayfaların içeriğine göre kullanıcılara bilgi de verecek. Örneğin, sayfada ahlak dışı ya da şiddet içerikli materyaller varsa ekrana gelen grafik de bu konuların ne kadar zararlı olduğuna dair ufak bir yazı da bulunacak. IE 8'in çocuk dostu versiyonu ayrıca hack ve virüs tehlikesi olan sayfalara karşı da koruma sağlıyor. Ufak çocukların, kontrolsüz şekilde internette girmesinin olumsuz sonuçlarıyla ilgili bir araştırma yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder