19 Mart 2010 Cuma

F-4 modernizasyonunda yerli teknoloji

F-4E uçakları; daha emniyetli ve daha etkin görev yapabilmesi amacıyla yapısal yenileme ve kısmi aviyonik modernizasyona tabi tutulacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bu konuda Şimşek Projesi’ni hayata geçiriyor.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda düzenlenen F-4E uçakları modernizasyonu kapsamındaki Şimşek Projesi ilk prototip uçak teslimi töreninde yaptığı konuşmada, F-4E uçaklarının daha emniyetli ve daha etkin görev yapabilmesi amacıyla yapısal yenileme ve kısmi aviyonik modernizasyona tabi tutulması için Şimşek Projesi’nin başlatıldığını kaydetti.

Şimşek Projesi kapsamında yapısal iyileştirmeler ve uçak üzeri bütünleştirme 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (HİBMK) tarafından; Seyrüsefer ve Haberleşme Sistemlerinin Yenilenmesi ile Operasyonel Uçuş Yazılımının Geliştirilmesi faaliyetleri Aselsan tarafından gerçekleştirildi.

Projenin RF-4E ve F4-2020 Modernizasyonu projelerinde kazanılan teknolojik altyapı ve bilgi birikimi kullanılarak Aselsan ile birlikte 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda yapılmasının herkes için gurur vesilesi olduğunu ifade eden Orgeneral Aksay şöyle konuştu:

“Yeni tehditler hava ve uzayda daha güçlü olmayı gerektiriyor. Modern bir hava kuvveti oluşturmada milli savunma sanayi şirketlerinin çalışmaları takdire şayandır. Milli savunma sanayi kuruluşlarının koordineli çalışmalarıyla, psikolojik bir yönü de bulunan, kısa vadede milli ve özgün bir uçağın ortaya çıkması yönünde umudum daha da pekişmektedir. Şimşek Projesi’nde modernizasyon faaliyetlerinin aksaksız ve koordineli bir şekilde yürütülmesinde, proje faaliyetlerinin yönetiminde, kontrolünde, takibinde, koordinasyon ve uygulama alanlarında görev almış tüm Hava Kuvvetleri personeli ile Aselsan çalışanlarını gönülden kutluyorum.”

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu da yaklaşık bir yıl önce aynı yerde Işık Projesi kapsamında modernize edilen RF-4E keşif gözetleme uçaklarının teslimatlarını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Şimşek Projesi, Türk Hava Kuvvetleri’nin harekat gereksinimleri doğrultusunda 16 adet F-4E uçağının aviyonik ve yapısal modernizasyonunu kapsamaktadır. Muharip bir uçak olan F-4E uçaklarının modernizasyonu Türk mühendis ve teknisyenleri ile gerçekleştirilen ikinci milli uçak modernizasyonu projesi olmuştur” dedi.

Emekli Korgeneral Çavdaroğlu, şöyle devam etti: “Aselsan’ın Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı ile birlikte öngörülen zaman dilimi içinde Şimşek Projesini milli imkanlarla başarıyla tamamlaması, aviyonik modernizasyon konusunda alınan mesafeyi açıkça göstermektedir. Şirketimiz, 35 yıllık tecrübesini genç ve eğitimli mühendisler ve teknisyenleri ile desteklemektedir. Aselsan, tecrübeli ve genç beyinleri ile verilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazırdır.”

Uçakta neler yapıldı?

. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Aselsan arasında 2006 yılında imzalanan 24 milyon dolar tutarındaki sözleşme kapsamında tamamen yerli olarak gerçekleştirilen proje ile F4-E uçaklarının uçuş ve görev planlama kabiliyeti artırıldı.

. Uçaklara Aselsan ürünü Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) gömülü LN-100GT Ataletsel Seyrüsefer Sistemi takılarak, uçakların seyrüsefer sistemi günümüz teknolojisine uygun hale getirildi.
. Uçaklara takılan CDU-900 Kontrol Gösterge Ünitesi ve üzerinde Aselsan mühendisleri tarafından geliştirilen Operasyonel Uçuş Yazılımı ile Uçuş Yönetiminin her türlü hava koşulunda yüksek doğrulukta gerçekleşmesi sağlandı.

. Uçaklara UHF ve VHF bantlarında haberleşme olanağı sağlayan, kriptolu Aselsan MXF-484 telsizi takılarak etkili ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.

. Şimşek Projesi kapsamında bütünleştirilen sayısal arayüze sahip sistemler ile uçakta muhafaza edilen mevcut analog sistemler arasındaki haberleşmeyi sağlayan Senkro Çevirici Ünitesi Işık Projesi’nde olduğu gibi bu proje gereksinimleri doğrultusunda tasarlandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder