26 Ocak 2010 Salı

Askerin insansız hava aracı için Kalekalıp-Baykar Makine öne çıktı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp-Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme  imzalamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yetkili kılındığını belirtti.
 
Vestel’e de var
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik insansız hava aracı ihtiyaçları çerçevesinde katapult ile atılabilen 1 adet sistemin Vestel Savunma Sanayi A.Ş. tarafından geliştirilmesi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 adet amfibi gemi ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin  değerlendirme çalışmaları sonucunda Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş - Alyans A.Ş Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini kaydetti.

Başka neler var
Gönül’ün verdiği bilgiye göre alınan diğer kararlar şöyle:

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın T-38 Tekamül Eğitim Uçağı Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında, 110 adete kadar (55 uçaklık) fırlatma  sandalyelerinin tedarikine yönelik alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda Martin Baker Firması ile sözleşme görüşmelerine başlanacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 35 mm Oerlikon hava savunma silah sistemlerinin modernizasyonu ve parçacıklı mühimmat ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tasarım ve geliştirme dönemi teklifinin değerlendirme çalışmaları sonucunda Aselsan ile sözleşme için masaya oturulacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni Ana silah sistemlerine ait bilgi sistemlerinin Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) ile bütünleşmesi ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan proje kapsamında alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda Havelsan A.Ş. ile sözleşme görüşmeleri başlayacak. Kara Kuvvetleri’nin 1 adet kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer mobil arıza laboratuvarı ihtiyacını için başlatılan proje için Indra Sistems Firması ile yerli imkanların kullanımını öngörecek şekilde sözleşme görüşmelerine başlanacak.

İsrail’e Heron turu
MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, insansız hava aracı Heronlara ilişkin soruya, bu ayın 11’inde, Heronlar için Türkiye’den bir kabul heyetinin İsrail’e giderek kabul sürecini başlatacağını ifade etti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın, Heron sözleşmesinden doğan karşılıkların yerine getirilmesinde yetkilendirildiğini belirten Gönül, sözleşmede ceza miktarının belli olduğunu, müzakerelerin devam  ettiğini kaydetti. Gönül, Heronlarla ilgili sözleşmenin, performans dahil yerine getirileceğini de vurguladı.

Gönül: A400M’nin iptalini istemeyiz
MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, A400M askeri nakliye uçağı projesinin iptalini arzu etmediklerini belirterek, “Alınması öngörülen uçak adedinin azaltılmasını da doğru bulmuyoruz” dedi. Gönül,  Airbus’ın, A400M askeri nakliye uçakları projesinden ayrılmayı düşündüğüne yönelik bir soruya verdiği yanıtta, yükselen fiyatlar karşısında üç seçeneğin bulunduğunu belirterek, bunları “Birincisi projenin iptal edilmesi, ikincisi sipariş miktarının azaltılması, üçüncüsü proje değerinin yükseltilmesidir” şeklinde sıraladı. Türkiye’nin 10 uçak almayı planlayarak projeye ortak olduğunu belirten Gönül, projede TBMM’nin kendilerine verdiği fiyat tavan sınırını aşmayacaklarını da vurguladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder