24 Ocak 2010 Pazar

Huawei Türkiye'deki Arge Merkezine 350 Mühendis Alacak


-Dünyadaki 15. Ar-Ge Merkezi’ni 21 Ocak 2010 tarihinde İstanbul’da açmayı planlayan Huawei, üç yılda 50 milyon dolar yatırım planladığı bu merkezde 350 Türk mühendisinin görev almasını öngörüyor. İSTANBUL(ANKA)- Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Huawei, Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni 21 Ocak 2010 tarihinde İstanbul-Ümraniye’de açıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılacak merkezin, Huawei’in ikinci en büyük uluslararası Ar-Ge merkezi olacağı ve 350 Türk mühendisin burada görev almasının sağlanacağı bildirildi. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Huawei şirketinin üç yıl içinde Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi’ne 50 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planladığı ve bu sayede Türkiye’deki çalışanlarına, iş ortaklarına ve sektöre, gelecek nesil telekom teknolojileri alanındaki deneyim ve uzmanlığını aktaracağı belirtildi.


Türkiye’deki Ar-Ge çalışmalarını değerlendiren Huawei Orta Asya ve Kafkaslar Başkanı Tang Qibing, "Türkiye’de açılan Ar-Ge merkezimiz, Huawei’nin Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi. Huawei olarak bu büyüklükte bir yatırımı, Türkiye koşullarının sağladığı güven ortamı ve hükümetin Ar-Ge çalışmalarına verdiği destek sayesinde gerçekleştiriyoruz" dedi.

-"TÜRKİYE’YE KATKIMIZ DAHA DA ARTACAK"-

Türkiye’nin Avrupa ve BDT ülkelerine yakın olması nedeniyle bu bölgelerdeki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini karşılama açısından önemli bir üs oluşturduğunu belirten Tang Qibing, şu görüşleri ifade etti:


"Bu yatırımla, Türkiye ekonomisine ve Türk toplumuna önemli katkılarda bulunacağımızı düşünüyoruz. Merkezimizde Türk mühendisliği ve zekası, Avrupa’nın konsept ve tasarımlarının yanı sıra Asya’nın platform ve iş süreçleriyle de birleşecek. Ar-Ge merkezimizin faaliyete geçmesinin ardından, Türkiye’de yeni yatırımların artarak süreceğine inanıyoruz. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve diğer iş ortaklarımız, Huawei’in Türkiye’de yatırım yapmasına önderlik ettiler ve büyük bir vizyon ortaya koydular. Bize gösterilen güven ve sağlanan imkanlar ile Huawei’in Türkiye’ye katkıları daha da artacaktır".


Verilen bilgiye göre Huawei, üç yılda 350 Türk mühendisi istihdam edecek olan Ar-Ge Merkezi’ne ilave olarak Türkiye’de bir Teknik Destek Merkezi’ne de sahip bulunuyor. Toplamda 500’ün üzerinde Türk mühendis istihdam etmesi öngörülen bu merkezlerle Huawei’nin yüksek teknoloji birikimini Türkiye’ye aktarmasının yanı sıra, yeni mezunlara ve sektör profesyonellerine iş olanağa yaratması planlanıyor.


Huawei’nin bugün Asya, Avrupa ve ABD olmak üzere dünyanın farklı şehirlerinde toplam 14 Ar-Ge merkezi bulunurken, çalışanlarının yaklaşık yüzde 50’sini ve her yıl gelirlerinin yüzde 10’unu Ar-Ge yatırımı olarak değerlendirdiği bildirildi.(ANKA)
(NÇ/BÜN)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder