26 Ocak 2010 Salı

Mars'ta yaşam provaları başladı

Londra'da düzenlenen Uzay Konferansı'nda 510 gün sürecek Mars yolculuğu simülasyonu için gönüllü olan 6 Avrupalı, 3 Çinli ve 7 Rus arasından toplam 6 gönüllünün seçimi bu hafta Moskova'da yapılacağı bildirildi.


İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Uzay Konferansı’nda uzaylılarla ilgili birbirinden ilginç iddialar ortaya atıldı. 50 yıl önce uzaydaki akıllı yaşam formlarından gelebilecek sinyalleri aramak için SETI projesini başlatan bilim adamı Frank Drake, dünyanın uzaylılar tarafından fark edilmesinin imkânsız hale geldiğini öne sürdü. Drake’e göre dünyayı saran ’dijital devrim’ yani radyo, televizyon, uydu ve radarda analog sinyallerin kullanılması dünyayı diğer gezegenlere karşı ’görünmez’ kılıyor. Drake, uzaylıların kesinlikle var olduğu ve insanlardan çok daha ileri olduklarını öne sürüyor. Diğer yandan insanlığın geleceğinin ne olacağı hakkında bir sunum yapan Cenevre Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı Michel Mayor, “Özellikle Kepler teleskobuyla, gelecek 4 yıl içinde ileride üzerinde yaşanabilecek bir gezegen bulacağız” diye konuştu. Mayor’a göre 2010 yılı içinde güneş sisteminin dışında bir yerlerde dünyanın ikizlerini kesin olarak bulacağız. 4 yıl içinde ise insanların üzerinde rahatça yaşayabileceği ikinci dünyaya ulaşılmış olacak.

MARS’TA HAYAT PROVASI BAŞLIYOR

510 gün sürecek Mars yolculuğu simülasyonu için gönüllü olan 6 Avrupalı, 3 Çinli ve 7 Rus arasından toplam 6 gönüllünün seçimi bu hafta Moskova’da yapılacak. Simülasyona katılacak adayların tamamını erkekler oluşturuyor. Bu hafta içerisinde yapılacak ve yaklaşık 1 hafta sürecek tıbbi muayenelerden sonra Mars’a yolculuk simülasyonuna katılmak isteyen adaylardan 6 kişi bu yılın Nisan ayında başlayacak olan Mars’a insanlı yolculuğun şartlarının canlandırıldığı Moskova’daki Tıbbi ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü’nün otoparkında kurulan ‘Yer Keşif Kompleksi’ndeki deneylere başlayacaklar. Kompleks aynı Mars ve uzay şartlarının taklidi olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder