21 Mart 2010 Pazar

Zorlu'ya 130 milyon euro kredi

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Rotor Elektrik A.Ş,  rüzgar santrali kurmak için 130 milyon euro tutarında kredi aldı.

Osmaniye'deki rüzgar santrali projesinin finansmanı için kullanılacak kredi, Rotor Elektrik ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Denizbank ve HSBC arasında imzalandı. Rotor Elektrik'ten yapılan açıklamada, 55 milyon eurosu IFC, 45 milyon eurosu EBRD ve 30 milyon eurosu EIB tarafından sağlanan kredide, Denizbank ve HSBC'nin garantisinin bulunduğu belirtildi.

Yılda 500 milyon kwh elektrik üretecek

Açıklamada, 135 megawatt kapasiteli Osmaniye santralinin, 2009 yılının ikinci yarısında üretime başlamasının planlandığı belirtildi. 2009 yılının ilk yarısında 15 türbinin elektrik üretimine hazır hale gelmesi ve santralin 2009 yılı sonunda tamamen işletime alınması hedefleniyor. 200 milyon avro toplam yatırım miktarı ile kurulacak santralin, tam kapasite ile çalışmaya başladığında, yılda yaklaşık olarak 500 milyon kilovat saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Öncelik yenilenebilir enerjide

Zorlu Enerji'nin faaliyetlerine ivme kazandıracak finansal işbirliklerini, global krize rağmen gerçekleştirdiklerini belirten Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, enerjide dışa bağımlılık konusunda çözüm arayışları içinde olduklarını söyledi. Büyüme hedeflerimizde önceliği yenilenebilir enerji yatırımlarına verdiklerini kaydeden Bursa, yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarını en verimli şekilde ülkeye kazandırmayı temel ilke olarak benimsediklerini ifade etti.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş de, bugüne kadar yaklaşık 1000 megawattlık yenilenebilir enerji projesi finanse ettiklerini belirterek, bu alana yatırım yapanlara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder