19 Mart 2010 Cuma

Pahalı benzin kader değil

Akaryakıt sektörünün, vergi gelirleri açısından ülkenin en önemli sektörü haline geldiğini belirten Vergi Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Güleç, “Halkımızın dünyanın en pahalı benzinini kullanması kader değil” dedi.

AZ kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alacak adaletli bir vergi sistemi oluşturulması gerektiğini belirten Vergi Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Aykut Güleç, “Halkımızın dünyanın en pahalı benzinini kullanması kader değil” dedi. Ülkemizde otomotiv yakıtı olarak kullanılan benzin, motorin, otogaz LPG’nin fiyat oluşumundaki bileşkeler içinde en önemlisini dolaylı vergiler olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi’nin (KDV) oluşturduğunu belirten Güleç, şunları söyledi: “Söz konusu vergilerin pompa fiyatı olarak tanımlanan nihai tüketici fiyatlarının içindeki payı, ülkemizde büyük bir tutar teşkil etmektedir. Benzinde pompa fiyatının yaklaşık yüzde 66’sını ÖTV ve KDV’den oluşan dolaylı vergiler oluşturmaktadır.

Kayıt dışılık besleniyor

GÜLEÇ “Ülkemizde uzun yıllardır dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 70 civarında seyretmektedir. En büyük payı akaryakıt ürünleri almaktadır. Akaryakıt sektörü ülkemizin vergi gelirleri açısından önemli sektörü haline gelmiştir. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. Düşük, sabit ve dar gelirliler bu durumdan en çok etkilenen kesimi oluşturuyor. Girdi maliyetleri arttığından, üretim de olumsuz etkileniyor ve kayıt dışılık besleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder